Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska
Ovu web stranicu sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Ovu web stranicu sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
24. svibnja 2025.
PROSLAVOM ROĐENDANA PARKA PRIRODE UČKA OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN BIORAZNOLIKOSTI I DAN ZAŠTITE PRIRODE

Danas, u subotu, 24. svibnja, u Parku prirode Učka, na Poklonu, prigodnim programom proslavljen je 26. rođendan Parka te obilježen Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Program je započeo predstavljanjem novog sadržaja u Centru za posjetitelje Poklon: dječje penjačke stijene, koju su otvorili najmlađi posjetitelji, pod vodstvom instruktorice iz Sportskog penjačkog društva BoldeRI. Dječja penjačka stijena, sufinancirana od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost,  izgrađena je uz rub dječjeg igrališta u sklopu CZP Poklon te je na taj način saniran pokos (odron) stijene koja ograđuje igralište, čime se dodatno osigurala sigurnost posjetitelja, a posebno onih najmlađih.

konferencijskoj dvorani CZP Poklon održano je zanimljivo predavanje “Skriveni svijet Učke”, nakon kojeg će uslijedila vođena biotura poučnom stazom Stražica-Sapaćica, kao i besplatne vođene ture muzejskim postavom CZP Poklon (uz kupljenu ulaznicu).

Program za najmlađe se, nakon vježbi penjanja, nastavio laganom šetnjom do prostora Male šumske scene, gdje će se održala edukativno-kreativna radionica “Šareni travnjaci Učke: leptiri i biljke koje ih hrane”.

Slavljenički program završio je u idiličnom šumskom ambijentu Učionice u prirodi, gdje je, uz spoj prirode i jazz glazbe, Bruno Mičetić predstavio svoj najnoviji solo projekt Guitars’ Dialogue.

Prijevoj Poklon danas je ispunilo dobro raspoloženje posjetitelja svih generacija, koji su sudjelovali u zabavnim i edukativnim programima, a Javna ustanova Park prirode Učka i ovim je događanjem još jednom istaknula biološku raznolikost kao globalnu vrijednost od neprocjenjivog značaja za sadašnje i buduće generacije. U Republici Hrvatskoj, koja se ubraja među biološki najraznolikije zemlje Europe, bioraznolikost ima posebno značenje. Hrvatska je dom brojnim endemskim vrstama i raznovrsnim staništima, no iako je priroda u Hrvatskoj još uvijek relativno očuvana, suočava se s prijetnjama poput prekomjerne urbanizacije, onečišćenja i klimatskih promjena. Obilježavanjem Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode, i u Parku prirode Učka, želi se potaknuti građane na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirodnog bogatstva koje Hrvatska ima.

Ostale objave

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content
Park prirode Učka
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.