Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

Naziv projekta: Prapovijesne gradine i etnobotanika za održivi turizam i ruralni razvoj – od Krasa do Kvarnera (preko Brkina, Ćićarije i Istre) – akronim KAŠTELIR

Donator: Program suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska

Cilj projekta: Aktivno očuvanje baštine gradina kroz njihovo vrednovanje, zaštitu, revitalizaciju i promociju.

Opis projekta: Središnja nit projekta su ostaci gradina (kaštelira), zanemarene kulturne baštine koja potječe još iz prapovijesnog razdoblja (brončanog i željeznog doba tj. 2. i 1. tisućljeća p. n. e.). Iznenađujuća gustoća gradina na širem području Primorske, Istre i Kvarnera dokaz je zajedničkih prirodnih vrijednosti i zajedničke povijesti te homogenosti tog područja u prapovijesti. Zarastanjem gradina, iseljavanjem lokalnog stanovništva, gubitkom tradicije i povezanosti s drevnom prošlošću, izgubilo se i znanje o biljkama koje su u ono vrijeme rasle na tom području te o njihovom korištenju. Projekt je usmjeren ka oživljavanju drevne povezanost ljudi i biljaka te predstavljanju iste na način koji će služiti održivom prekograničnom turizmu, ruralnom razvoju i održivom upravljanju okolišem.

Nositelj projekta: Općina Komen

Partneri na projektu: Općina Izola, Sveučilište u Mariboru, Institut IRRIS, Istarska županija, Općina Lanišće, Općina Mošćenička Draga, Javna ustanova Park prirode Učka

Vremensko trajanje projekta: 1.10.2018. – 30.6.2021. (33 mjeseca)

Financijska vrijednost projekta: 1.416.321,03 EUR

Aktivnosti

Park prirode Učka u projektu KAŠTELIR

Park prirode Učka u projektu KAŠTELIR

Projekt KAŠTELIR, punim imenom „Prapovijesne gradine i etnobotanika za održivi turizam i ruralni razvoj – od Krasa do Kvarnera (preko Brkina, Ćićarije i Istre)“, u kojem Javna ustanova Park prirode Učka sudjeluje kao projektni partner, uskoro se privodi kraju.

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content