Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

Zbog Dana žalosti, program povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje, održat će se u nedjelju, 27. travnja (umjesto prvotno najavljene subote, 26. travnja).

Park prirode Učka obilježit će Dan planeta Zemlje u nedjelju, 27. travnja. Ove godine pripremili smo program na dvije lokacije: na izletištu Korita održat će se Obiteljski dan, namijenjen djeci i njihovim roditeljima, a u Centar za posjetitelje Poklon stiže dr. sc. Andreina Belušić Vozila, koja će održati predavanje: “Od vremena do klime: Globalna promjena, lokalne posljedice“, nakon čega slijedi šetnja ćićarijskim šumama s djelatnicima parka prirode te vođena tura muzejskim postavom.

 

OBITELJSKI DAN NA KORITIMA

Dan planeta Zemlje obilježit ćemo prigodnim programom, koji je namijenjen djeci i njihovim roditeljima te je ovo izvrsna prilika da provedete zabavan obiteljski dan u prekrasnoj zaštićenoj prirodi Ćićarije.

Program počinje u 9.30 sati u selu Brgudac, odakle kreće planinarska šetnja do izletišta Korita, na kojima će biti organizirane interaktivne radionice s elementima igre pod nazivom „Eko-istraživači: potraga za zelenim rješenjima“. Radionica je namijenjena obiteljima s djecom osnovnoškolske dobi, no otvorena je za sve koji žele Dan planeta Zemlje obilježiti uz igru, učenje i aktivnosti u prirodi.

Nakon rekreacije i edukacije, za sve sudionike slijedi okrijepa u Planinarskoj kući Korita.

Sudjelovanje je besplatno, no broj mjesta ograničen, stoga je prijava obavezna putem prijavnice na linku: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAHa950mdlkY2HWs4rvzOm6sBuWuVbMeyc1khpzL4MCC1JjA/viewform?usp=sharing. Rok za prijave je petak, 25. travnja u 12 sati.

Lokacija: https://maps.app.goo.gl/884uq9goxi7YyNrG8

 

CENTAR ZA POSJETITELJE POKLON

U konferencijskoj dvorani Centra za posjetitelje Poklon, s početkom u 11 sati, održat će se predavanje dr. sc. Andreine Belušić Vozila, pod nazivom “Od vremena do klime: Globalna promjena, lokalne posljedice“.

Pogledajmo vani kroz prozor. Kakvo je vrijeme? Je li sunčano i toplo, ili je možda tmurno i kišovito? Vrijeme se stalno mijenja. Možda će današnji sunčan dan već sutra zamijeniti pljusak. Vrijeme je privremeno. Ali kada pričamo o klimi, govorimo o nečemu mnogo većem i dugotrajnijem, o tipičnim vremenskim uvjetima u nekom području tijekom desetljeća, pa čak i stoljeća. Klima se ne mijenja svakodnevno, ali se mijenja – i to sve brže. Upravo zbog našeg utjecaja na planet. Iako su vremenske nepogode oduvijek postojale, njihova učestalost i snaga danas ukazuju na nešto veće – klimatske promjene. Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje, podsjećamo se koliko je važno paziti na naš jedini dom. Znanstvenici diljem svijeta već desetljećima proučavaju Zemljinu atmosferu, oceane, ledenjake i šume. Sve više dokaza potvrđuje da je uzrok globalnog zagrijavanja upravo ljudska aktivnost– naši automobili, tvornice, sječa šuma, upotreba fosilnih goriva… Možda se čini da porast temperature planeta za samo 1.5 °C nije velik, ali upravo ta promjena donosi ogromne posljedice: od taljenje ledenjaka i porasta razine mora, učestalijih suša i požara, poplava uzrokovanih obilnim kišama, ugroženosti poljoprivredne proizvodnje do izumiranja biljnih i životinjskih vrsta. Tijekom ovog predavanja osvrnut ćemo se i na ključne prekretnice koje su oblikovale naše razumijevanje klimatskih promjena na globalnoj razini, ali i na utjecaj klimatskih promjena na području Hrvatske, analizirajući promjene u temperaturi, vremenskim obrascima te učestalosti ekstremnih vremenskih pojava. Prisjetit ćemo se i kako svaki pojedinac može dati svoj doprinos, jer male promjene u svakodnevnom životu stvaraju snažan učinak.

Andreina Belušić Vozila doktorirala je 2018. godine na Geofizičkom zavodu Andrije Mohorovičića pri Geofizičkom odsjeku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena je na mjestu docentice na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, a u svom znanstvenom radu prvenstveno se bavi klimatologijom i klimatskim promjenama nad Jadranom. Dobitnica je nagrade „Za žene u znanosti“ u organizaciji L’Oréala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija za uspješnost u znanstvenom radu.

Nakon predavanja, pozivamo Vas da nam se pridružite na vođenoj šetnji šumama Ćićarije, koja kreće iz CZP Poklon, a koju će voditi stručni voditelj u JU Park prirode Učka, dr. sc. Marko Klobučar.

Za sve zainteresirane, bit će organizirane i vođene ture kroz muzejski postav Centra za posjetitelje Poklon.

PROGRAM:

11.00 – Andreina Belušić Vozila: Od vremena do klime: Globalna promjena, lokalne posljedice

12.30 – Marko Klobučar: Staništa i vrste Parka prirode Učka (vođena šetnja poučnom stazom)

12.30 i 13.30 – Muzejski postav CZP Poklon – stručno vođenje djelatnika Parka (uz kupljenu ulaznicu)

Lokacija: https://maps.app.goo.gl/aWFoHvnGkNrjMMqE9

 

Ostale objave

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content
Park prirode Učka
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.