Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

četvrtak, 7. studenog, s početkom u 18 sati, u Centru za posjetitelje Poklon, održat će se treće predavanje u ciklusu “Znanost na Poklon(u)”. Ovom prilikom govorit ćemo o podzemlju Učke, a u goste nam stiže biolog i speleolog Dino Grozić s predavanjem Otkrivanje tajnog podzemlja Učke – Istraživanja sustava „Zračak nade 2 – Kaverna u tunelu Učka“.

Od slučajnog otkrića 1977. godine do danas, sustav Zračak nade 2 – Kaverna u tunelu Učka postao je najdublji i najdulji istraženi speleološki objekt u Primorsko-goranskoj županiji. Od urbanih legendi i malo propuha do podzemne rječice i ogromnih dvorana, podzemlje Učke čuva brojne tajne. Otkriće kaverne povezano je s probijanjem tunela kroz Učku u svrhu cestovnog povezivanja Istre i Kvarnera. Prilikom miniranja tunela 1977. godine, s Kvarnerske strane otvorena je šupljina u lijevom boku tunela na kontaktu fliša i vapnenca nakon čega su iz kaverne istekle znatne količine vode i poplavile tunel do izlaza. Prepoznavši važnost pojave vode na toj lokaciji i nadmorskoj visini započeta su detaljna speleološka istraživanja te su 1978. godine spojene dvije kaverne u jednu jedinstvenu Kavernu u tunelu Učka. U proljeće 2011. godine pronađen je ulaz u podzemni sustav Zračak nade 2, a tijekom 2012. godine uslijedio je eksperiment zračnog povezivanja Kaverne i Zračka, što je ostvareno otvaranjem vrata kaptaže u Kaverni. U trenutku otvaranja, kilometrima dalje – na gornjem ulazu, umjetno se pojačala cirkulacija zraka što je bila najveća naznaka o postojanju više-kilometarskog sustava.

Što znamo o tajnama podzemlja Učke i što se još nadamo saznati, na predavanju će otkriti speleolog Dino Grozić.

Dino Grozić je biolog i speleolog, aktivan u istraživanjima jama u Hrvatskoj, osobito na području Velebita i Učke. Član je speleološke udruge Estavela iz Kastva, a sudjelovao je u važnim istraživanjima, poput onih u jami Nedam na Velebitu te u sustavu Zračak nade na Učki. Njegova aktivnost obuhvaća i tehničke i znanstvene aspekte speleologije, uključujući istraživanje geoloških formacija i klimatskih uvjeta u hrvatskim jamama. Dino Grozić je i član HGSS-a stanica Rijeka, aktivni član komisije za speleo-spašavanja HGSS-a te instruktor speleologije.

Povodom predavanja bit će moguće kupiti geološki vodič “Na samom rubu Dinarida – Geologija Parka prirode Učka”, autora Igora Vlahovića i Bojana Matoša, po promotivnoj cijeni od 10 eura.

 

Ostale objave

NATJEČAJ ZA ZAPOŠLJAVANJE: Ravnatelj/ica

Na temelju članka 134. stavka 1. podstavka 6. Zakona o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19, 127/19 i 155/23 – Zakon o plaćama u državnoj službi i javnim službama), članaka 14. i 26. Statuta Javne ustanove ”Park prirode Učka“, te Odluke Upravnog vijeća Javne ustanove „Park prirode Učka“ od 10. listopada 2024, Upravno vijeće raspisuje: JAVNI NATJEČAJZA IZBOR RAVNATELJA/ICEPARKA PRIRODE

pročitajte više

[NAJAVA PREDAVANJA] Boštjan Surina: Znamenita flora Liburnijskog krša

U četvrtak, 17. listopada, s početkom u 18 sati, u Centru za posjetitelje poklon, održat će se drugo predavanje u ciklusu “Znanost na Poklon(u)”. Nakon uspješnog gostovanja Davora Rostuhara, u Park prirode Učka stiže botaničar dr. sc. Boštjan Surina, kustos u Prirodoslovnom muzeju Rijeka, koji će održati zanimljivo predavanje “Znamenita flora liburnijskog krša”.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content