U četvrtak, 18. svibnja, održana je radionica obnove lokvi za djelatnike Parka prirode Učka. Svoja iskustva na kartiranju lokvi u zaštićenim prostorima, procjeni njihovog stanja i provedbi obnove više krških lokvi i bunara na Dinari podijelili su Mislav Tovarac iz udruge Dragodid i Tomislav Sotinac iz sinjskog ureda udruge BIOM.
Krške lokve su dragocjeni ekosustavi koji osiguravaju život mnoštva vrsta u prirodnom okolišu, djeluju blagotvorno u sprječavanju erozije plodnog tla, osiguravaju izvor pitke vode za žednu stoku i divljač. Lokve su središta bioraznolikosti i djeluju poput malih oaza usred surovog krškog kamenjara.
Nakon teorijskog dijela, koje je održano u Centru za posjetitelje Poklon, obišli smo nekoliko vrijednih lokaliteta na Učki, kojima je potrebna obnova i održavanje. Obnova treba ići u smjeru ručnog uklanjanja raslinja u okolišu pojedinih lokvi, sve kako bi se usporio i spriječio proces njihovog zaraštanja i postepenog nestajanja. Po potrebi je na pojedinim lokvama nužno provesti uklanjanje mulja, uz njegovo odlaganje u neposrednoj blizini lokve, kako bi svi zaostali živi organizimi imali priliku migrirati natrag u lokvu. Uz pojedine lokve treba obnoviti i učvrstiti kamene potporne nasipe i odvodne kanale te po potrebi postaviti edukativne panoe s porukama o važnosti očuvanja vode u kršu, sve s ciljem očuvanja mnoštva vrsta čiji opstanak ovisi o prisustvu vode.
Također je potrebno znati da krške lokve nisu mjesto za odlaganje kornjača, gambuzija, zlatnih ribica i sl., kako se postojeći ekosustav ne bi narušio unošenjem stranih vrsta.
Lokve u kršu treba obnavljati i održavati pažljivo, ako je moguće bez korištenja mehanizacije, uz podršku lokalnih ljudi koji znaju njihovu vrijednost.
Provedena radionica dio je projekta Still Water Revival – Obnova i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina na Mediteranu, koji se provodi uz financijsku podršku zaklade DIMFE – Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu.