Završnom konferencijom, koja je održana u petak, 2. lipnja, obilježen je završetak projekta Učka 360°, kojeg su u protekle tri i pol godine provodili Javna ustanova Park prirode Učka s partnerima Općinom Kršan i Udrugom BIOM. Ciljevi projekta bili su unaprjeđenje sustava posjećivanja i edukacije u Parku prirode Učka u svrhu održivog korištenja prirodne baštine, povećanje privlačnosti i raznolikosti sadržaja PP Učka razvojem infrastrukture i programa za posjetitelje te podizanje razine znanja posjetitelja o Parku kroz unaprjeđenje edukativne komponente.
Završna konferencija tako je bila prilika da partneri u provedbi projekta ključnim dionicima predstave aktivnosti realizirane u sklopu projekta te najave buduće aktivnosti.
Na početku događanja okupljene su pozdravili:
Egon Vasilić, ravnatelj Javne ustanove Park prirode Učka
Ferdinando Kirigin, gradonačelnik Opatije
Matea Radić, pomoćnica ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske Unije te
Igor Kreitmeyer, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Nakon toga su predstavnici partnera u provedbi projekta predstavili realizirane aktivnosti.
Ravnatelj Egon Vasilić tako je naglasak stavio na Centar za posjetitelje Poklon, koji je otvoren 25. svibnja ove godine, a koji je već postao glavna polazišna točka za daljnje istraživanje svih ljepota Parka prirode Učka. Spomenuo je i Volontersku postaju Podmaj, Ornitološku postaju Rovozna te Dom mladih u Lovranskoj Dragi, koji će biti baza za daljnji razvoj edukativnih i volonterskih programa u Parku.
Centar za posjetitelje višenamjenski je objekt s interpretacijskim, edukacijskim, turističkim i administrativno-upravnim sadržajima, a prostire se na 1.200 m². U prizemlju Centra nalazi se stalna muzejska izložba, koja na moderan i interaktivan način podučava posjetitelje o prirodnim i kulturnim vrijednostima prostora Parka i okolnog područja te potrebi njegove zaštite i očuvanja. Ukupna vrijednost Centra je gotovo 26 milijuna kuna.
U sklopu projekta uređena je i cesta za Vojak s prilazom za invalide, producirani su brojni edukativni materijali, a otisnuto je i pet knjiga – geološki, botanički, ornitološki i outdoor vodič te vodič o leptirima u PP Učka.
Iva Šoštarić, voditeljica Programa za edukaciju i komunikaciju Udruge BIOM, predstavila je volonterske programe i ornitološke kampove koje je Udruga organizirala u sklopu projekta, dok je Viviana Brkarić iz Općine Kršan predstavila Eko muzej Vlaški puti, koji je opremljen u staroj školi u Šušnjevici.
Dalia Matijević, voditeljica Službe stručnih poslova JU PP Učka na kraju je predstavila planove Javne ustanove za daljnje unapređenje sustava posjećivanja i zaštite prirode.
Projektu Učka 360° dodijeljena su bespovratna sredstava unutar Poziva na dostavu projektnih prijedloga Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode, a u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Ukupna vrijednost Projekta je 49.907.256,75 kuna, od čega su 38.541.982,09 kuna ukupni prihvatljivi troškovi. Projekt su sufinancirali Europska unija s 32.760.684,77 kuna bespovratnih sredstava iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativni program Konkurentnost i kohezija) i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 4.597.553,75 kuna, dok su ostatak sredstava osigurali Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja iz državnog proračuna i partneri u provedbi projekta.